Με ήττα έκλεισε την κανονική αγωνιστική περίοδο ο ΗΡΑΚΛΗΣ στο Καυτανζόγλειο, μετά το 0-2 από τον ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ και συνεχίζει τον αγώνα του για την άνοδο μέσω των μπαράζ.

Οι παίκτες του Γιάννη Χατζηνικολάου μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης και για αυτό και από το πρώτο λεπτό δεν σταμάτησαν να παλεύουν απέναντι στον ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΗΡΑΚΛΗ ήρθε στο 27΄ με το σουτ του Σιατραβάνη, το οποίο όμως εξολοθρεύτηκε από τον Στεφανάκο. Στο 34΄ ο Camara εκμεταλλευόμενος το λάθος του Βαγγελόπουλου σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Huanderson (0-1). Έξι λεπτά αργότερα ο ΗΡΑΚΛΗΣ βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Dani Lopez και την δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα του ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ που έδιωξε σε κόρνερ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι δυο ομάδες μένουν να αγωνίζονται με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Ucar Kendal και του Στεφανάκου.

Έχοντας ως παρακαταθήκη το 0-1 και τις δυο αποβολές, ΗΡΑΚΛΗΣ και ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ επέστρεψαν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο 51΄ οι φιλοξενούμενοι με τον Κουτσοσπύρος έχασαν την ευκαιρία να σκοράρουν καθώς το σουτ του πέρασε ακριβώς δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Huanderson. Στο 57΄ ο Στεφανίδης βρίσκει τον Σουλίδη μέσα στη μεγάλη περιοχή με τον δεύτερο όμως να μην προλαβαίνει προ του Τακίδη. Στο 90΄ ο Camara ξεκινά από τα μέσα του γηπέδου και καταλήγει να πλασάρει τον Huanderson και να διαμορφώνει το τελικό 0-2, αποτέλεσμα που στέλνει τον ΗΡΑΚΛΗ στα μπαράζ ανόδου για την “μεγάλη” κατηγορία.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ.Χατζηνικολάου): Huanderson, Σαββίδης, Βαγγελόπουλος, Παληγεώργος Χ., Παληγεώργος Γ., Lopez, Νατσούρας (67΄ Χιονίδης), Σιατραβάνης, Στεφανίδης, Isaac Jove (55΄ Σουλίδης), Ucar Kendal

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μ. Χάβος): Στεφανάκος, Μπακάκης, Ιωάννου, Κούσας, Δάρλας (38΄ Μελισσάς), Silva Junior, Σφακιανάκης, Favalli, Bellon (45΄ Τακίδης), Camara, Κουτσοσπύρος (71΄ Πασάς)