Την ήττα με 0-1 γνώρισε ο ΗΡΑΚΛΗΣ στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της FootballLeague υποδεχόμενος την ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗ. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ έδειξε από την αρχή πως θέλει το θετικό αποτέλεσμα προσπαθώντας να βρει τον δρόμο προς την εστία του Σιδεράκη. Στην αντίπερα όχθη όμως, η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία έμελλε να είναι και καταδικαστική για τον ΗΡΑΚΛΗ, αφού ο Μανούσος με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ για την ΚΑΛΛΟΝΗ στο 34΄, μετά από βαθιά μπαλιά του Γάλα. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι και την λήξη του πρώτου 45λέπτου, αφού το τέρμα που δέχθηκε ο “Γηραιός” τον αποσυντόνισε.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ μπήκε δυναμικά μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο 50ο λεπτό χάνει μεγάλη ευκαιρία, όταν ο KedalUcar βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία ο Kirovski στέλνει με κεφαλιά την μπάλα λίγο δίπλα από το τέρμα των φιλοξενούμενων. Στο 71΄ λεπτό ο διαιτητής αρνήθηκε να υποδείξει την εσχάτη των ποινών ύστερα από ανατροπή του Παπληγεώργου Χ. στην μεγάλη περιοχή. Στο 75΄ ο Σιδεράκης είπε “όχι” σε δυνατή κεφαλιά του Kirovski μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Σουλίδης και το τελικό σκορ να παρεμένει εις βάρος του ΗΡΑΚΛΗ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Χατζηνικολάου Γ.): Huanderson, Σαββίδης, Σουλίδης, KedalUcar, Παληγεώργος Γ., ΠαληγεώργοςΧρ., LopezDani(56΄ IsaacJove), Στεφανίδης (45΄ DeSousa), Βαγγελόπουλος, Γεωργίου (56΄ Τσερκέζος), Kirovski

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗ (Τεννές Μ.): Σιδεράκης, Κώτσιος, Αναστασιάδης, Γάλας, Λαμπρόπουλος, Marcelo, Μανούσος, Leozinio (89΄ Βάλιος), Σιλιγαρδάκης (78΄ Κριπιντήρης), Χωριανόπουλος (55΄ Dimpala), Kandji

Δηλώσεις προπονητών

Χατζηνικολάου: “Δυστυχώς ότι καταφέραμε το τελευταίο διάστημα με τις εκτός έδρας νίκες το γκρεμίσαμε σήμερα και επανήλθαμε εκεί που ήμασταν πριν από δύο εβδομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο. Η ΚΑΛΛΟΝΗ προηγήθηκε με μία ξαφνική αντεπίθεση και πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήμασταν καλύτεροι. Στην συνέχεια όμως, μας έλειπε το καθαρό μυαλό και το παιχνίδι πρωτοβουλίας. Δεν δημιουργήσαμε κλασσική ευκαιρία για να ισοφαρίσουμε. Σε αυτά τα παιχνίδια στην έδρα μας χρειάζεται να παίρνουμε περισσότερη ευθύνη, να παίρνουμε πρωτοβουλίες. Σήμερα ήμασταν τρεναρισμένοι. Την Τετάρτη έχουμε παιχνίδι. Ότι χάνουμε εδώ να το παίρνουμε γρήγορα έξω. Είναι θέμα ικανότητας πλέον. Είναι πολλά παιχνίδια που δεν κερδίζουμε. Δεν είναι μόνο ένα και δυο. Είναι θέμα παραστάσεων των παικτών και το κατά πόσο είναι ισχυρή προσωπικότητα ώστε να πάρουν πρωτοβουλίες και να δημιουργήσουν καταστάσεις. Το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα. Και πριν από δύο βδομάδες πάλι εκεί ήμασταν. Αν δεν έχουμε απώλειες εντός έδρας τότε μπορούμε να μπούμε πάλι στο κόλπο της απ’ ευθείας ανόδου”.

Κόλτσης: “Σπουδαία επιτυχία. Αντιμετωπίσαμε μία πάρα πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλή ψυχολογία έπειτα από τα δύο τελευταία διπλά που σημείωσε. Είναι μια μεγάλη νίκη για μας, Δεχτήκαμε πίεση, αλλά η αμυντική γραμμή μας λειτούργησε άψογα”.

Δηλώσεις ποδοσφαιριστών

Lopez: “Το σημερινό παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό για εμάς. Δεν παίξαμε όμως καθόλου καλά. Πριν από το πρώτο γκολ προσπαθήσαμε, αλλά δεν καταφέραμε να προηγηθούμε. Το παιχνίδι είχε ένταση και νεύρα πολλά. Η ΚΑΛΛΟΝΗ μπήκε μπροστά στο σκορ και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του αγώνα.”

Μανούσος: “Καταφέραμε να πετύχουμε μία σπουδαία νίκη κόντρα σε μία ιστορική ομάδα, που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να βρίσκεται στη δεύτερη κατηγορία. Στόχος μας είναι να βγάλουμε την ομάδα στη Super League”.