Στις νίκες επέστρεψαν οι παίκτες του ΗΡΑΚΛΗ κατά την 3η αγωνιστική των Play Off του πρωταθλήματος της Football League, επικρατώντας με 0-1 την ΝΙΚΗ στον Βόλο.

Η πρώτη καλή επίθεση για τον ΗΡΑΚΛΗ ήρθε στο 6ο λεπτό όταν μετά από αντεπίθεση ο Παληγεώργος Γιώργος σούταρε χωρίς να βρει εστία. Τρία λεπτά αργότερα ο Huanderson είπε “όχι” στο μακρινό σουτ του Ριζογιάννη και τον επερχόμενο Κυριάκο να υποδεικνύεται σε θέση οφ σάιντ.

Ευτυχώς το γκολ δεν άργησε να έρθει για τον ΗΡΑΚΛΗ, καθώς μετά από ωραία συνεργασία των παικτών, ο Σάββας Σιατραβάνης βρήκε δίχτυα με το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή βάζοντας μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους (24΄). Στο 37΄ ο Kirovski περνά τον Χατζή μέσα στη περιοχή όμως αφήνει ανολοκλήρωτη την φάση προ του Σαμαρά.

Αμφότεροι οι σύλλογοι επιστρέφουν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 0-1, σκορ αναθαρρυντικό για τον ΗΡΑΚΛΗ. Στο 55΄ ο Σκούφαλης σουτάρει από τα δεξιά της περιοχής, όμως ο ο Βραζιλιάνος πορτιέρο διώχνει με γροθιές. Ακολούθως ο Κυριάκος μπαίνει από τα αριστερά με τον Σαββίδη να μπαίνει στην κόντρα και να διώχνει σε κόρνερ τη μπάλα. Στο 57΄ ο Huanderson σταματά εντυπωσιακά το ψαλιδάκι του Χατζή. Στο 62΄ ο Lopez κλέβει από τον Ψιάνο, δίνει στον Σιατραβάνη, ο οποίος σουτάρε από καλή θέση, με το σουτ του όμως να κοντάρει στους αντίπαλους αμυντικούς. Πέντε λεπτά αργότερα ο Kirovksi σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι και ο Σιατραβάνης με μονοκόμματο σουτ αναγκάζει τον Βούρα να μπλοκάρει. Στο 73΄ ο Παληγεώργος Γιώργος βρήκε τον Kirovski που σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Βούρας μάζεψε. Ύστερα από δυο λεπτά κάθετη

πάσα του Πορτουλίδη στον Φλίγκο, το σουτ του οποίου πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι του Huanderson. Στο 76΄ ο Σαράφογλου με ατομική ενέργεια αναγκάζει ξανά τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει το δυνατό συρτό σουτ του. Στο 90΄ η ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ βρίσκεται πολύ κοντά στο γκολ με το σουτ του Τάντιτς να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Huanderson.

Με το τέρμα του Σιατραβάνη από το πρώτο ημίχρονο ο ΗΡΑΚΛΗΣ κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Πανθεσσαλικό Στάδιο και συνεχίζει ακάθεκτος τον αγώνα του για άνοδο στην “μεγάλη” κατηγορία.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Απ. Χαραλάμπιδης): Βούρας, Παπαδόπουλος (61΄ Φλίγκος), Σαμαράς (43΄ Ουέλιγκτον), Ψιανός, Χατζής, Σκούφαλης, Ριζογιάννης, Πορτουλίδης, Κυριάκος, Τάντιτς, Λαλίν (77΄ Τζιώρας).

ΗΡΑΚΛΗΣ (S. Gogic): Huanderson, De Sousa, Lopez, Βαγγελόπουλος, Στεφανίδης (64΄Σαράφογλου), Σιατραβάνης (82΄ Jove), Kirovski, Παληγεώργος Γ., Σαββίδης, Νατσούρας (69΄ Τσερκέζος), Παληγεώργος Χ..