Ξεκίνημα με το αριστερό έκανε ο ΗΡΑΚΛΗΣ, ο οποίος ηττήθηκε με 0-1 από τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΒΟΛΟΥ στην πρεμιέρα των Play Off στο Καυτανζόγλειο Στάδιο.

Ψυχωμένος και διψασμένος για τη νίκη μπήκε στο γήπεδο ο ΗΡΑΚΛΗΣ έχοντας στον πάγκο του τον Sinisa Gogic, ο οποίος έκανε ο ντεμπούτο του κόντρα στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΒΟΛΟΥ. Στο 7΄ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με την σέντρα του Στεφανίδη, τον Kirovski να πλασάρει από κοντά και τον Γκίτκο να αποκρούει σωτήρια. Ένα λεπτό αργότερα από το κόρνερ ο Tai βρίσκει τον Julien De Sousa, ο οποίος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στο 9΄ ο τερματοφύλακας του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ είπε πάλι “όχι” σε δυνατό σουτ του Στεφανίδη. Κοντά στο να ανοίξει το σκορ βρέθηκε στο 40΄ ΗΡΑΚΛΗΣ, όταν με διαγώνια μπαλιά ο Lopez βρίσκει τον Στεφανίδη που με κεφαλιά στρώνει στον Kirovski, το γυριστό σουτ του με το δεξί όμως κόντραρε στον Γκίτκο παίρνοντας το κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα με τακουνάκι ο Kirovski στρώνει στον Σιατραβάνη, το σουτ του οποίου εξολοθρεύτηκε από τον Γκίτκο. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο μέχρι εκείνη την ώρα παθητικός ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 45΄ ύστερα από διαδοχικά λάθη της άμυνας των γηπεδούχων. Το 0-1 διαμόρφωσε ο Yenga, με το αποτέλεσμα να παραμένει το ίδιο ως την ανάπαυλα.

Επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΗΡΑΚΛΗ να συνεχίζει να πιέζει για το πολυπόθητο τέρμα. Στο 54΄ η ομάδα του Βόλου δημιούργησε την δεύτερή της φάση, με τον Breska να σουτάρει από τα δεξία άουτ αφού προηγήθηκε η πάσα του Oliseh. Στο 67΄ με την είσοδό του ο Isaak Jove σουτάρει από τα αριστερά με το δεξί, η μπάλα όμως πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκίτκου. Οι προσπάθειες συνεχίστηκαν εκατέρωθεν με το αποτέλεσμα όμως να παραμένει το ίδιο μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

ΗΡΑΚΛΗΣ (S. GOGIC): Huanderson, Νατσούρας, Βαγγελόπουλος, De Sousa, Παληγεωργός Χ., Lopez, Kirovski (72΄ Χιονίδης), Σιατραβάνης (64΄ Jove), Στεφανίδης, Παληγεώργος Γ., Tai (28΄ Σουλίδης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γ. Βαζάκας): Γκίτκος, Κατσιαρός, Σολάκης (65΄ Salas Quinta), Breska, Oliseh (84΄ Bollati), Stoyanov, Yenga, Γκότοβος, Καρράς (90΄ Γόγολος), Παλαιολόγος, Πινδώνης