Ένα ακόμα ευχάριστο απόγευμα πέρασε ο ΗΡΑΚΛΗΣ, ο οποίος επικράτησε της ΛΑΡΙΣΑΣ με 1-0 με γκολ του Kirovski στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Η πρώτη καλή φάση για τον ΗΡΑΚΛΗ δημιουργήθηκε από τον Σιατραβάνη με ένα μακρινό σουτ, το οποίο εξουδετερώθηκε με δεύτερη προσπάθεια από τον Seremet στο 4΄. Πέντε λεπτά αργότερα ο κόσμος του ΗΡΑΚΛΗ που έδωσε βροντερό παρών στο Καυτανζόγλειο ανησύχησε, καθώς ο Huanderson έκανε λάθος σε γύρισμα του Νατσούρα με τον Κρητικό να μην εκμεταλλεύεται την ευκαιρία και τελικά ο Γ. Παληγεώργοςσβήνειτην φάση.

Οι παίκτες του Γιάννη Χατζηνικολάου έδειξαν να θέλουν πολύ την νίκη και το απέδειξαν στο 13ο λεπτό όταν ο Σιατραβάνης πασάρει κάθετα και βρίσκει στην περιοχή τον Kirovski, ο οποίος ανατρέπεται από τον Ραπτάκη. Ο διαιτητής δίχως αμφιβολία υποδεικνύει το πέναλτι και οΣκοπιανός είναι αυτός που θα εκτελέσει και θα ανοίξει το σκορ για τον ΗΡΑΚΛΗ (1-0). Στην αντίπερα όχθη, η ΛΑΡΙΣΑ προσπαθεί στο 18΄ με τον Ponce και το μακρινό σουτ του το οποίο καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Άουτ καταλήγει και η ατομικά προσπάθεια του Kirovski από τα πλάγια στο 24ο λεπτό. Στο 39΄ το πλασέ του Ponce μπερδεύει τον Huanderson όμως η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

Οι δυο ομάδες επιστρέφουν από τα αποδυτήρια έχοντας το 1-0 ως αποτέλεσμα. Στο 62΄ ο ΗΡΑΚΛΗΣ στάθηκε τυχερός, αφού ο Aleksandrowicz σε κενή εστία καθυστερεί με αποτέλεσμα ο Σαββίδης να βγάλει την μπάλα σε κόρνερ. Στο 67΄ ήταν η σειρά του ΗΡΑΚΛΗ να φτάσει κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα. Ο Kirovski μπαίνει από τα δεξιά βρίσκει στην περιοχή του πέναλτι τον Ucar, ο οποίος κάνει το πλασέ το οποίο καταλήγει στην αγκαλιά του Seremet. Ο Χασομέρης στο 69΄ σουτάρει έξω από την περιοχή, ο Huanderson διώχνει ασθενώς με τον επερχόμενο Δεινόπαπα να μην μπορεί να κερδίσει τον τερματοφύλακα του ΗΡΑΚΛΗ με δεύτερη προσπάθεια. Οι παίκτες του Γιάννη Χατζηνικολάου κυνηγάνε ένα ακόμα τέρμα μπροστά στους φιλάθλους, που δεν σταμάτησαν να τραγουδάνε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 87΄ο Kirovski μετά από πάσα του Γ. Παληγεώργου στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ του Kirovski έμελλε τελικά να είναι καθοριστικό, μιας και χάρισε τη νίκη στην ομάδα το ΗΡΑΚΛΗ σκορπώντας χαρά στον κόσμο του.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ.Χατζηνικολάου): Huanderson, Σαββίδης, Γεωργίου (88΄ Βουτσιάς), Ucar Kedal (80΄ Jove), Παληγεώργος Γ., Lopez Dani, Kirovski, Παληγεώργος Χρ., Νατσούρας, Σιατραβάνης (58΄ Στεφανίδης), De Sousa

ΛΑΡΙΣΑ (Τ.Καβακάς): Seremet, Παπαγεωργίου, Καρακώστας, Ραπτάκης (59΄ Aleksandrowicz), Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Λιαπάκης, Ponce, Χασομέρης, Branco Jose Dos Santos (68΄ Κρητικός Στ.), Κρητικός (45΄ Δεινόπαπας)