Στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα σκαρφάλωσε ο ΗΡΑΚΛΗΣ μετά και την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του κόντρα στον ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ στο πλαίσιο της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της FootballLeague.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 13ο λεπτό όταν ο Huanderson εξουδετέρωσε το επικίνδυνο μακρινό σουτ του Δαμιανού Τριανταφύλλου. Τρία λεπτά αργότερα ο Kirovski έστειλε με κεφαλιά την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου μετά από εκτέλεση φάουλ του Tai. Περνώντας τα λεπτά οι παίκτες του Γιάννη Χατζηνικολάου αύξησαν τις προσπάθειές τους και ανέβασαν ρυθμούς με αποτέλεσμα το εκπληκτικό τέρμα του Tai. Ο Βραζιλιάνος στο 36΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή άφησε εμβρόντητο τον τερματοφύλακα του ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ και σκόρπισε με το 1-0 χαρά στους φίλους του ΗΡΑΚΛΗ που βρέθηκαν στο πλευρό της ομάδας τους στο Καυτανζόγλειο Στάδιο. Στο 43΄ ο Σουλίδης “σερβίρει” την μπάλα στον Kirovski, ο οποίος δεν την βρήκε όπως θα ήθελε και το πλασέ του πέρασε άουτ.

Δυναμικά επέστρεψαν αμφότερες οι ομάδες από την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας ως “παρακαταθήκη” το 1-0. Στο 58΄ ο Tai εκτελεί για μια ακόμα φορά φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Lucchini να προστατεύει με όχι και μεγάλη δυσκολία την εστία του. Στο 60΄ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Γάλλου γκολκίπερ ο τελικός αποδέκτης της μπάλας Αντώνης Νατσούρας την έστειλε με κεφαλιά εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 68΄ ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ απειλεί με τον Τσούτση, ο οποίος δέχεται τη σέντρα από τα δεξία του Δαμιανού Τριανταφύλλου όμως ο Huanderson λέει το μεγάλο “όχι” με μια εξαιρετική εκτίναξη. Στο 71΄ μεγάλη ευκαιρία χάνεται για τον ΗΡΑΚΛΗ όταν η κεφαλιά του Kirovski αποκρούεται από τον Lucchini και ο επερχόμενος Isaac Jove που παίρνει την μπάλα την στέλνει λίγο ψηλότερα από το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ. Το θέμα νίκη έκλεισε όμως στο 89΄ όταν ο Isaac Jove στρώνει στον Στεφανίδη ο ο οποίος με γυριστή “βολίδα” τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Lucchini και ο Kirovski στην επαναφορά με κεφαλιά γράφει το 2-0, αποτέλεσμα που έφερε τον ΗΡΑΚΛΗ στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ. Χατζηνικολάου): Huanderson, Tai (62΄ IsaacJove), Βαγγελόπουλος, Ucar, Παληγεώργος Γ., Lopez, Kirovski, ΠαληγεώργοςΧρ., Νατσούρας, Γεωργίου (76΄ Σιατραβάνης), Σουλίδης (88΄ Στεφανίδης)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μ. Γρηγορίου): Lucchini, Παντελιάδης, Μπριλάκης, Παρασκευαΐδης, Todorov (45΄ Γκουγκουλιάς), Τριανταφύλλου Κ., Τσιμίκας (45΄ Ranic Sasa), Τριανταφύλλου Δ., Τσουτσής, Κοντός, Simic