Την ευκαιρία να πάρει «κεφάλι» στην βαθμολογία έχασε ο ΗΡΑΚΛΗΣ μετά το σημερινό (22/05) 1-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο κόντρα στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΒΟΛΟΥ στο πλαίσιο της 41ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου ήρθε στο 10ο λεπτό, όταν ο Tai γυρίζει με ψαλιδάκι στον Kirovski, το σουτ του οποίου μπλοκάρεται από τον Γκίτκο. Στο 14΄η μπάλα από το σούτ του Γεωργίου περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου. Δυο λεπτά αργότερα ο Tai εκτελεί φάουλ, όμως αυτό εξουδετερώνεται από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο 27΄ η κεφαλιά του Πινδώνη μέσα στην περιοχή καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βραζιλιάνου πορτιέρο. Στο 41΄ ο Βαγγελόπουλος δεν μπορεί να βρει δίχτυα με την κεφαλιά του που περνά άουτ.

Οι δυο σύλλογοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια έχοντας το 0-0 ως σκορ και επεδίωξαν εξ αρχής ένα τέρμα που θα τους δώσει τους βαθμούς την νίκης. Οι γηπεδούχοι ήταν όμως αυτοί που το κατάφεραν με τον Σολάκη στο 50΄ μετά από σύγχυση στην άμυνα του ΗΡΑΚΛΗ και το 1-0 είναι γεγονός.  Στο 62′ ο Βραζιλιάνος Tai  εκτελεί φάουλ από καλό σημείο με την μπάλα να περνά  απευθείας εκτός αγωνιστικού χώρου. Η ομάδα του Βόλου συνέχισαν τις προσπάθειες και στο 62΄ο Πινδώνης τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Huanderson με δυνατό σουτ, ενώ στην επαναφορά ο γκολκίπερ του ΗΡΑΚΛΗ μπλόκαρε την μπάλα. Κοντά στο γκολ βρέθηκαν οι παίκτες του Γιάννη Χατζηνικολάου στο 66΄ όταν μετά από κόρνερ του Tai, η μπάλα φτάνει στον Σαββίδη που με κεφαλιά την στέλνει άουτ. Στο 81΄ ο Μπρέσκα βγαίνει τετ-α-τετ από τα πλάγια μα δεν μπορεί να κερδίσει τον Huanderson, ο οποίος δεν απόλαυσε ένα ξεκούραστο απόγευμα.  Ένα λεπτό αργότερα ο Μπρέσκα βρίσκει τον Πινδώνη μέσα στη μεγάλη περιοχή, όμως αυτός στέλνει την μπάλα άουτ.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή σταμάτησε το σερί νικών του ΗΡΑΚΛΗ αφήνοντας λίγο σασπένς για την Κυριακή στην 42η και τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο τον Παναιτωλικό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γ.Βαζάκας): Γκίτκος, Καρράς, Κατσιαρός, Κωστούλας, Παλαιολόγος, Ολίσε (86′ Γκότοβος), Πινδώνης, Μπολάτι (71′ Στογιάνοφ), Σολάκης (68′ Ναντάγια), Μπρέσκα, Γιενγκά.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ. Χατζηνικολάου): Huanderson, Τσερκέζος, Παληγεώργος Χ., Σαββίδης, Βαγγελόπουλος, Γεωργίου (55′ Σιατραβάνης), Νατσούρας (67′ Στεφανίδης), Isaac Jove, Ucar, Tai, Kirovski.