Έξι συνεχόμενες νίκες μετράει ο ΗΡΑΚΛΗΣ που οδεύει ολοταχώς προς την εκπλήρωση του στόχου του και την άνοδο στα σαλόνια της “μεγάλης” κατηγορίας. Οι παίκτες του Γιάννη Χατζηνικολάου επικράτησαν της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΕΠΑΝΟΜΗΣ με 1-3 σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο “Νικ.Σαράφης” στο πλαίσιο της 39ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ με 2000 κόσμο στο πλευρό του μπήκε δυναμικά στον αγώνα με ένα φάουλ του Tai στο 9΄ και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 11ο λεπτό το μακρινό φάουλ του Μπαλασά αναγκάζει τον Huanderson να απομακρύνει σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν στο 12΄ την πρώτη τους σημαντική ευκαιρία με τον Μωυσίδη να κλέβει την μπάλα και να βρίσκεται μπροστά από τα καρέ χωρίς όμως να σκοράρει. Το πρώτο γκολ δεν άργησε να έρθει όμως για την ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ με τον Σάββα Σιατραβάνη να κλέβει την μπάλα από την μεσαία γραμμή, να βγαίνει στην επίθεση και να κερδίζει τον Μαλαμή γράφοντας το 0-1 στο 23΄. Δεν πέρασαν πολλά λεπτά, μόλις 9, όταν από κόρνερ του Tai η μπάλα φτάνει στον Νατσούρα που βρίσκονταν στο πρώτο δοκάρι και αυτός με κεφαλιά την στέλνει στα δίχτυα της ΑΝΑΓ. ΕΠΑΝΟΜΗΣ (0-2).

Με το 0-2 επέστρεψαν οι ομάδες από τα αποδυτήρια αλλά και με την όρεξη να συνεχίσουν την προσπάθειά τους. Στο 47΄ σεντράρει ο Isaak Jove, ο Σιατραβάνης πιάνει μια αδύναμη κεφαλιά, η οποία εξουδετερώνεται από τον Μαλαμή. Στο 65ο λεπτό ο Σουλίδης κλέβει την μπάλα και πασάρει στον Σιατραβάνη που σουτάρει αλλά ο Μαλαμής διώχνει με τις γροθιές. Σημαντική έμελλε να είναι η μέρα για τον Σάββα Σιατραβάνη, ο οποίος έκανε το 0-3 στο 68΄ σκοράροντας εις διπλούν. Μετά από συνεργασία του 20χρονου με τον Kirovski και την απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, ο Σιατραβάνης στην επαναφορά βρίσκει τα δίχτυα. Στο 81΄ ήρθε και το γκολ της τιμής για την ΑΝΑΓ. ΕΠΑΝΟΜΗΣ, καθώς ο Αναστασίου σεντράρει και ο Παπατζίκος με κεφαλιά “κρεμάει” τον Huanderson και μειώνει σε 1-3. Ο Βραζιλιάνος πορτιέρο κράτησε ανέπαφη την εστία του για έξι παιχνίδια.

ΑΝΑΓ. ΕΠΑΝΟΜΗΣ (Ν. Σακελλαρίδης): Μαλαμής, Νταντάμης, Τζόσουα Σίλβα (62΄ Δραγανίδης), Καρτάλ, Μωυσίδης, Σαμουηλίδης, Παπατζίκος, Μπαλασάς, Τζανδάρης, Αναστασίου, Κουλίδης (82΄ Κεφαλάς).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ. Χατζηνικολάου): Huanderson, Βαγγελόπουλος, Νατσούρας, Τσερκέζος, Dani Lopez, Παληγεώργος Γ. (λ.τ.25΄ Ντατίδης), Tai, Σουλίδης (75΄ Στεφανίδης), Γεωργίου (45΄ Isaak Jove), Σιατραβάνης, Kirovski.