Στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Ηρακλής γνώρισε βαριά ήττα στο Ο.Α.Κ.Α από την Α.Ε.Κ με σκορ 4-1, με αποτέλεσμα η υπόθεση πρόκριση να δυσκολεύει πάρα πολύ στον επαναληπτικό της 4ης Φεβρουαρίου στο Καυτανζόγλειο.

Δυστυχώς, τα πάντα πήγαν «στραβά» για την ομάδα μας, καθώς χωρίς κανείς να το καταλάβει, δέχτηκε 4 γκολ από μία Α.Ε.Κ η οποία έκανε ελάχιστες τελικές προσπάθειες και έπαιζε από το 33’ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μπακάκη.

Παρόλα αυτά, κι ενώ υπήρχαν όλες οι προϋποθέσεις για τον Ηρακλή να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς, η βραδιά εξελίχτηκε σε πραγματικό εφιάλτη.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού, ο Πασάς με βολέ, λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα μας, όμως στο 7’, και στην πρώτη επίσκεψη των γηπεδούχων στην περιοχή του Χουάντερσον, έγινε το 1-0, όταν έπειτα από φάουλ του Μάνταλου, ο Ζιαμπάρης στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα προ του Κολοβέτσιου, την έστειλε άθελά του στα δίχτυα.

Στο 20’ ο διαιτητής Δελφάκης και ο επόπτης του, έκλεισαν τα μάτια σε καταφανέστατη περίπτωση πέναλτι, όταν ο Βέλλιος έπιασε την κεφαλιά προς την εστία του Ανέστη, και ο Λαμπρόπουλος την έδιωξε καθαρά με το χέρι, χωρίς να υποδειχτεί η παράβαση.

Στο 33’, η Α.Ε.Κ έμεινε δίκαια με 10 παίκτες, όταν ο Μπακάκης, που είχε ήδη κίτρινη κάρτα, έκανε σκληρό φάουλ πάνω στον Σαραμαντά και αποβλήθηκε.

Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, μία αμυντική αδράνεια της ομάδας μας, επέτρεψε στον προωθημένο Κολοβέτσιο να κάνει με κοντινό πλασέ το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην Ένωση (από ελεγχόμενη θέση οφ σάιντ).

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στην επανάληψη, και στο 47’ υπήρξαν και νέες διαμαρτυρίες για πέναλτι, όταν ο Πασάς μπήκε στην περιοχή και σούταρε προς την εστία, με τη μπάλα να κόβεται σε κόρνερ από χέρι αμυντικού των γηπεδούχων.

Ότι δεν έκανε όμως ο Ηρακλής, το έκανε η Α.Ε.Κ, και πάλι με τη βοήθεια της τύχης, καθώς στο 72’, ο Πλατέλλας σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών, άλλαξε πορεία και κατέληξε αργά και βασανιστικά πρώτα στο δοκάρι, και στη συνέχεια στα δίχτυα του Χουάντερσον για το 3-0.

Στο 84’, ο Αραβίδης κέρδισε τις κόντρες με τον Μπαρτολίνι και συγκρούστηκε με τον Χουάντερσον εντός περιοχής, με τον διαιτητή να «ανακαλύπτει» παράβαση! Ο επιθετικός των γηπεδούχων δεν αστόχησε στο πέναλτι, γράφοντας έτσι το 4-0.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, ο νεαρός Ζαμπάζης με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ανέστη σε ασταθή απόκρουση, και ο επερχόμενος Βέλλιος με κεφαλιά, έκανε το 4-1.

Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης, με εκτέλεση φάουλ, λίγο έλειψε να μειώσει ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ, όμως ο γκολκίπερ της Α.Ε.Κ, μπλόκαρε σταθερά.

Με πολλά παράπονα άφησε την ομάδα μας η διαιτησία του κυρίου Δελφάκη.

Οι συνθέσεις:

Α.Ε.Κ: Ανέστης, Μπακάκης, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Τζεμπούρ (66’ Αραβίδης), Μπουονανότε (34’ Γκάλο), Πλατέλλας (76’ Ντίντακ).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου (46’ Μπουλούτ), Κυριακίδης (75’ Ζαμπάζης), Βέλλιος, Τσιλιανίδης (60’ Λουκίνας), Πασάς.