Στον επαναληπτικό προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Ηρακλής δεν τα κατάφερε, και γνώρισε δεύτερη ήττα από την ΑΕΚ, αυτή τη φορά με 0-1 μέσα στο Καυτανζόγλειο Στάδιο.

Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου είχαν εξ αρχής δύσκολο έργο, καθώς έπρεπε να ανατρέψουν το εις βάρος τους 4-1 του πρώτου αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, ο Ηρακλής προσπάθησε πολύ, έπαιξε με πάθος, έκανε ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει.

Από την άλλη, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι, και σε μία από τις ευκαιρίες που έκανε, μπόρεσε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη και την πανηγυρική πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε από την τεράστια ευκαιρία που έχασε ο Τσιλιανίδης στο 45’, όταν μόνος απέναντι στον Μπαρόχα, σούταρε ψηλά άουτ. Η ομάδα μας είχε καλές στιγμές στο 10’, το 16’, το 23’, το 26’ και το 42’.

Η «Ένωση» είχε κι αυτή κάποιες καλές φάσεις στο 9’, το 11’, το 34’ (μεγάλη φάση με Ζουκουλίνι), και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Το γκολ που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα, ήρθε πολύ γρήγορα στο β’ μέρος για τους φιλοξενούμενους, όταν στο 50’, ο Μάνταλος έγινε αποδέκτης όμορφου συνδυασμού Μπουονανότε και Τζεμπούρ, και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Περνίς.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ηρακλής πίεσε για την ισοφάριση, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο 56’, το 68’, το 70’, το 74’ και το 77’, οι οποίες όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτες, ενώ η ΑΕΚ, απλά περίμενε να τελειώσει το παιχνίδι, αφού η πρόκριση είχε ήδη κριθεί.

Στα αρνητικά του αγώνα (εκτός του αποκλεισμού), ήταν η αναγκαστική αποχώρηση του Χουάντερσον, ο οποίος θα εξεταστεί αύριο, ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον (14’ Περνίς), Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης (67’ Πασάς), Μπουλούτ (76’ Λουκίνας), Βέλλιος, Τσιλιανίδης, Κυριακίδης.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Μπακάκης, Σοϊλέδης (3’ Γκάλο), Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σιμόες, Μάνταλος, Ζουκουλίνι (67’ Κορδέρο), Τζεμπούρ, Μπουονανότε, Πλατέλλας (67’ Πέκχαρτ).