Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague Ελλάδα, ο ΗΡΑΚΛΗΣ δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του Ατρομήτου στο Καυτανζόγλειο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 1-2.

Οι παίκτες του Γιάννη Αμανατίδη, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του ΗΡΑΚΛΗ, είχαν αρκετές καλές στιγμές για να σκοράρουν και να πάρουν κάτι θετικό απ’ το παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφεραν και οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να “αποδράσουν” με το διπλό απ’ τη Θεσσαλονίκη.

Το α’ ημίχρονο κύλησε με δύο καλά σουτ απ’ την ομάδα μας με τον Λεοζίνιο (6′ και 35′), ενώ ο Ατρόμητος απάντησε με δύο προσπάθειες του Τόνσο (31′ και 42′).

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε αισθητά, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ στο 55′ είχε κεφαλιά του Μπαρτολίνι που πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Ατρόμητος απείλησε στο 64′ όταν ο Ζιαμπάρης με προβολή έδιωξε το σουτ του Λημνιού, ενώ στο κόρνερ που ακολούθησε, η κεφαλιά του Φυτανίδη πέρασε λίγο άουτ.

Στο 70′ λίγο έλειψε να γίνει το 1-0, όμως ο Μοντέιρο μόνος αφύλακτος στην μικρή περιοχή του Ατρομήτου, σούταρε άουτ, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Κούρου.

Στο 72′ και το 74′ πέρασαν ανεκμετάλλευτες οι ευκαιρίες με κεφαλιά του Λουκίνα και σουτ του Λεοζίνιο, ενώ στο 75′ ο Λε Ταλέκ μόνος του δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χουάντερσον που έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 77′ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε πέσιμο του Στόιτσεφ (δεν φάνηκε καθαρά αν ανατράπηκε απ’ τον Ζιαμπάρη ή συγκρούστηκε με συμπαίκτη του) και ο Ούμπιντες 2 λεπτά αργότερα ευστόχησε στην “εσχάτη των ποινών” γράφοντας το 0-1.

Στο 84′ ο Κυριακίδης έβγαλε όμορφη σέντρα, ο Πασάς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Λουκίνας με κεφαλιά-ψαράκι σημείωσε το 1-1, δίνοντας ελπίδες για την ανατροπή και τη νίκη.

Στο 88′ όμως, κι ενώ όλη η ομάδα μας είχε βγει μπροστά για το γκολ, έγινε ένα ολέθριο λάθος απ’ τον Κυριακίδη στο χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα να βγει ο Ατρόμητος στην κόντρα και ο Τόνσο με όμορφη ενέργεια και πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Κυριακίδης, Κούρος, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Μοντέιρο (79′ Αμαραντίδης), Ρούσσος, Λουκίνας, Λεοζίνιο, Λάμπρου (46′ Πασάς).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κεϊτά, Βασιλείου (71′ Στόιτσεφ), Ούμπιντες, Παπαδόπουλος (74′ Λε Ταλέκ), Τόνσο, Λημνιός (82′ Μπάχα).