Για την προημιτελική φάση των πλέι οφ της Κ-13, ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα από τον ΑΟ Πρωτέας με σκορ 0-2 στο γήπεδο των Χορτατζήδων, με την πρόκριση στα ημιτελικά να κρίνεται στον αγώνα του Σαββάτου στην έδρα του Πρωτέα.

Οι νεαροί του Αλέξη Κουνενάκη είχαν αρκετές ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ, δεν τα κατάφεραν όμως, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν τις φάσεις που τους παρουσιάστηκαν και να πάρουν τη νίκη και πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Τα γκολ του Πρωτέα σημειώθηκαν στο 25′ και το 41′ (το ημίχρονο διαρκεί 30 λεπτά).

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, που δείχνει τη διαφορετική φιλοσοφία που διέπει τον Σύλλογό μας, είναι ότι λίγο μετά την επίτευξη του 0-2, ο διαιτητής απέβαλλε παίκτη του Πρωτέα, και ο προπονητής της ομάδας μας απέσυρε έναν ποδοσφαιριστή για να υπάρχει ισορροπία δυνάμεων στον αγωνιστικό χώρο!

Η σύνθεση του Ηρακλή: Άκρας, Δεληβός Κ, Γραμμένος, Παυλίδης, Κωλέττης, Πισσάς, Δεληβός Φ, Γραμματικόπουλος, Ίννος, Ξυδούς, Ζευκόπουλος.

Έπαιξαν και οι: Κωστάνογλου, Ζαφειρόπουλος, Μπαμπαού, Μαργαριτίδης, Αναστασιάδης, Αλίγια.