Ευρεία νίκη και μάλιστα με απόλυτη ανατροπή, πέτυχε η ομάδα Κ-16 του Ηρακλή, επί της αντίστοιχης του Απόλλωνα Καλαμαριάς, με σκορ 4-2, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις της Μίκρας, την Κυριακή 30-08.

Ο προπονητής Δημήτρης Τόττας, ανακάτεψε την τράπουλα, χρησιμοποιώντας στο πρώτο μέρος τους λεγόμενους αναπληρωματικούς και στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους βασικούς, οι οποίοι και γύρισαν το εις βάρος της ομάδας μας αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Απόλλωνα κατόρθωσε να πάρει σαφές προβάδισμα με τέρματα που σημειώθηκαν στο 15′ και το 20′.

Η αντίδραση των παικτών του Ηρακλή όμως ήταν άμεση, καθώς ο Τσαλταμπάσης μείωσε στο 30′ ενώ στο 35′ ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ήλθε η ανατροπή, με γκολ του Ζανάκη στο 52′, του Οικονόμου στο 61′ και του Βίτι στο 87′.

Η σύνθεση του Ηρακλή: Μπακιρτζής, Μουχάλης, Μανωλόπουλος, Μαρετίδης, Τσελεπίδης, Τσαλταμπάσης, Νικολαΐδης, Μπαλατσιός, Σαββίδης, Μακρόπουλος, Καραβέλιας.

Έπαιξαν και οι: Καρακώστας, Μπίλης, Ζευκόπουλος, Μακρής, Οικονόμου, Ζανάκης, Πεχλιβανίδης, Μακραντώνης, Πέλκας, Δρίζης, Πανταζής, Βίτι.