Στο τρίτο και τελευταίο φιλικό παιχνίδι κατά τη 12ήμερη παραμονή της ομάδας μας στο Καρπενήσι, όπου και πραγματοποιήθηκε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας, ο Λεβαδειακός επικράτησε με σκορ 2-1.

Όλα κρίθηκαν στο 4λεπτο μεταξύ 69’-73’, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν και τα 3 τέρματα της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Ηρακλή να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Λεβαδειακό να περιμένει και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Ωστόσο, στα πρώτα 45 λεπτά, δεν είχαμε την πολύ μεγάλη φάση, παρά μόνο κάποιες καλές στιγμές.

Ο Ηρακλής απείλησε με σουτ των Λάζαρ και Μπουλούτ, στο 4’ και 13’, μία κεφαλιά του Στάμου στο 15’, δύο φάουλ του Χαντί στο 17’ και στο 37’, και ένα σουτ του Κυριακίδη στο 21’. Στο 41’ η ομάδα μας πέτυχε γκολ με κεφαλιά του Κυριακίδη σε φάουλ του Ρομάνο, ωστόσο ακυρώθηκε μάλλον σωστά ως  οφ-σάιντ.

Ο Λεβαδειακός, είχε κάποιες καλές στιγμές, πρώτα στο 11’ με κεφαλιά του Τριποτσέρη, στο 39’ με σουτ του Μιλιάζες, και στο 42’ με το μονοκόματο βολέ του Μάντζιου να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Χουάντερσον.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής έχασε σημαντική ευκαιρία στο 47’, όταν το βολέ του Πασά, απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ ο Τσιντώτας, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Γιαννίκογλου σε σουτ του Καψάσκη, στο 50’. Στο 51’ ο Βέλλιος με δυνατό σουτ ανάγκασε και πάλι τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού να επέμβει, ενώ στο 56’ ο Γιαννίκογλου είπε «όχι» στο σουτ του Μιλιάζες.

Στο 69’ η ομάδα μας άνοιξε το σκορ, όταν ο νεαρός Τσότρας, έβγαλε πάσα ακριβείας για τον Καρλίτος, ο οποίος, αφού πρώτα άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, έβγαλε τη σέντρα και ο Λουκίνας με εντυπωσιακή κεφαλιά-ψαράκι, έκανε το 1-0.

Μάλιστα, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τσιλιανίδης θα μπορούσε να γράψει και το 2-0, όμως ο Τσιντώτας σταμάτησε το δυνατό σουτ.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Ηρακλής, το πέτυχε και μάλιστα εις διπλούν, η ομάδα του Λεβαδειακού, πρώτα στο 71’ όταν ο Μάντζιος πέρασε τον Καρλίτος και τον Τσότρα, άφησε στον επερχόμενο Μιλοσάβλιεφ, ο οποίος με ένα όμορφο αριστερό σουτ, έξω απ’ την περιοχή, έγραψε το 1-1.

Και σα να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά αργότερα, ο Παπάς, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από τα δεξιά, και ανατράπηκε από τον Τσότρα. Ο Μάντζιος, που ανέλαβε την «εσχάτη των ποινών», δεν αστόχησε, γράφοντας έτσι το τελικό 1-2.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον (46’ Γιαννίκογλου), Μπουκουβάλας (46’ Κάσσος), Σαραμαντάς (46’ Καρλίτος), Στάμου (46’ Καρασαλίδης), Μπαρτολίνι (46’ Τσότρας), Ιντζόγλου (46’ Μακρής), Λάζαρ (46’ Πουρτουλίδης), Κυριακίδης (46’ Πασάς), Μπουλούτ (46’ Λουκίνας), Ρομάνο (46’ Τσιλιανίδης), Χαντί (46’ Βέλλιος).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Τσιντώτας, Παπάς, Μιλιάζες, Τριποτσέρης, Κώτσιος (76’ Ουόν), Μαχαίρας (69’ Χατζηλάμπρος), Μπρούνο (46’ Μάγκας), Σταματάκης (30’ Καψάσκης), Μίνγκας (46’ Μιλοσάβλιεφ), Γιακουμάκης, Μάντζιος.