Σε εξ αναβολής αγώνα που έριξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SuperleagueΕλλάδα, ο Ηρακλής ηττήθηκε με 0-2 από τον Ολυμπιακό στο Καυτανζόγλειο Στάδιο.

Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, οι παίκτες της ομάδας μας έπαιξαν με πάθος, είχαν κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο απ’ το παιχνίδι.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν και τα 2 γκολ στο α’ ημίχρονο, πρώτα στο 12’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ και στο 44’ με κεφαλιά του Ιντέγιε έπειτα από σέντρα του Φορτούνη.

Ωστόσο, και στις 2 φάσεις των γκολ, η ομάδα μας έχει σοβαρά παράπονα, καθώς στην πρώτη περίπτωση (που δόθηκε φάουλ), ο Ζιαμπάρης φαίνεται να διώχνει καθαρά τη μπάλα, ενώ στη δεύτερη, ο Φορτούνης σεντράρει καθαρά εκτός της γραμμής του άουτ!

Μάλιστα, στο 31’ ο Βέλλιος πέρασε τον Μποτία, ο οποίος τον ανέτρεψε εκτός περιοχής και παρά το γεγονός ότι ήταν τελευταίος αμυντικός, αντίκρισε την κίτρινη κάρτα!

Στην επανάληψη, η ομάδα μας έπαιξε καλύτερα και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφερε κι έτσι οι Πειραιώτες έφυγαν με το «τρίποντο».

Κυριότερες στιγμές, στο 48’ και το 74’ με τον Μοντέιρο και το 89’ με τον Περόνε.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Περνίς, Μπουκουβάλας, Κυριακίδης, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Στάμου (77’ Καραγκούνης), Ιντζόγλου, Μοντέιρο, Βέλλιος, Ρομάνο (80’ Λεοζίνιο), Πασάς (62’ Περόνε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Μποτία, Μιλιβόγιεβιτς, Φουστέρ (70’ Ερνάνι), Ντουρμάζ (75’ Πάρντο), Ιντέγιε, Φορτούνης, Ζντιέλαρ (58’ Κασάμι).