Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η δύναμη, το πάθος, οι προσωπικές μονομαχίες, και λιγότερο η τεχνική, ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Παναιτωλικό με σκορ 1-1.

Πάντως, η δυνατή βροχή που έπεφτε επί 2 ώρες στο Καρπενήσι (σταμάτησε με την έναρξη του αγώνα, αλλά στη συνέχεια έπεφτε ψιλόβροχο), έκανε πολύ βαρύ τον αγωνιστικό χώρο, κάτι που δυσχέρανε τις προσπάθειες και των 2 ομάδων.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα μας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, χάνοντας ευκαιρίες, με τον Λουκίνα στο 2’, και στο 16’ με διπλή προσπάθεια Κυριακίδη και Χαντί, που σταμάτησαν στον τερματοφύλακα Στεφανάκο.

Ο Παναιτωλικός είχε ένα αξιόλογο σουτ στο 19’ του Βιγιαφάνες που πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 30’ ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι υπέρ του Ηρακλή σε γκρέμισμα του Χαντί από τον Κούσα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με άλλη μία φάση για την ομάδα μας, όταν στο 37’, ο Στεφανάκος απέκρουσε εντυπωσιακά το εκπληκτικό σουτ του Λάζαρ έξω απ’ την περιοχή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, είχαμε έναν πολύ όμορφο συνδυασμό Βέλλιου-Πουρτουλίδη, με τους αμυντικούς να προλαβαίνουν την τελευταία στιγμή τον αρχηγό του Ηρακλή και να διώχνουν σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης όμως, ήρθε το 1-0, όταν από το κόρνερ του Πουρτουλίδη, ο προωθημένος Στάμου, με ασύλληπτο βολέ άνοιξε το σκορ.

Στο 51’ ο Καρασαλίδης έπιασε κεφαλιά-ψαράκι, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ, για να απαντήσει ο Παναιτωλικός στο 54’, όταν ο Κέβιν με ξαφνικό αριστερό σουτ, έστειλε τη μπάλα πρώτα στα χέρια του Χουάντερσον και στη συνέχεια στο δοκάρι.

Στο 80’ ήρθε η ισοφάριση για τους Αγρινιώτες. Η φάση ξεκίνησε από φάουλ του Ρομέρο και απόκρουση του Χουάντερσον σε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του, ο Κούσας έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η άμυνα του Ηρακλή αδράνησε, και ο επερχόμενος Μάκος από κοντινή απόσταση διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Μάλιστα, ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη στις καθυστερήσεις, όταν ο Κούσας χτύπησε πέναλτι στο οριζόντιο δοκάρι. Πάντως, κανείς δεν κατάλαβε για ποιό λόγο ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε την παράβαση, σε μία φάση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της ομάδας μας.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Πέρνις (46’ Χουάντερσον), Μπουκουβάλας (46’ Κάσσος), Σαραμαντάς (46’ Πασάς), Ζιαμπάρης (46’ Καρασαλίδης), Μπαρτολίνι (46’ Στάμου), Ιντζόγλου (46’ Ζαμπάζης, 85’ Αβραμίδης), Λάζαρ (46’ Πουρτουλίδης), Κυριακίδης (46’ Ρομάνο), Λουκίνας (46’ Περόνε, 85’ Αμαραντίδης), Τσιλιανίδης (46’ Βέλλιος), Χαντί (46’ Μπουλούτ).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεφανάκος (46’ Κυριακίδης), Κουτρομάνος (66’ Μάκος), Κέβιν Μάρτιν, Κούσας, Μαλεζάς, Μπεχαράνο (69’ Ζαρκάδας), Μύγας, Παπουτσογιαννόπουλος (60’ Ρομέρο), Βασιλείου, Βιγιαφάνες (66’ Μήλιος), Κάπελ.