Σ’ ένα παιχνίδι που ο Ηρακλής είχε τις ευκαιρίες, αλλά όχι την ουσία, ο Πανιώνιος κατόρθωσε να φύγει νικητής απ’ το Καυτανζόγλειο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Superleague Ελλάδα, με σκορ 0-1.

Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου, κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας καθολική κατοχή μπάλας και αρκετές καλές στιγμές, με αποκορύφωμα τις μεγάλες ευκαιρίες των Τσιλιανίδη, Σαραμαντά, ωστόσο, στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπακασέτα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε πάσα του Μπουμάλ και αδράνεια της άμυνας των «κυανόλευκων».

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Ηρακλή προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, κι ενώ είχαν το αριθμητικό προβάδισμα από το 62’ λόγω αποβολής του Αργυρόπουλου, δεν κατόρθωσαν να το πετύχουν.

Σημαντικότερη ευκαιρία για την ομάδα μας το διπλό τετ-α-τετ που είχε ο Μπουλούτ, ο οποίος νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Στα αρνητικά του παιχνιδιού, εκτός φυσικά του σκορ, ο τραυματισμός του Λάζαρ στο 22’, καθώς και οι πολλές καθυστερήσεις των παικτών του Πανιωνίου στο δεύτερο ημίχρονο, που προκάλεσαν τον εκνευρισμό των 10.000 φίλων του Ηρακλή που βρέθηκαν στο Καυτανζόγλειο και στήριξαν την ομάδα μας.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Στάμου, Ιντζόγλου (64’ Μπουλούτ), Κυριακίδης, Λάζαρ (22’ Πουρτουλίδης), Περόνε, Ρομάνο (46’ Χαντί), Τσιλιανίδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Οικονόμου, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (78’ Μητρόπουλος), Μπακασέτας (68’ Βλάχος), Μπουμάλ, Ανσαριφάρντ (56’ Καραμάνος).