Μια μεγάλη νίκη, ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε ο Ηρακλής με τη νίκη του με 2-0 επί του Πανιωνίου στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στο Καυτανζόγλειο. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπ0ουλου κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να προηγηθεί με ένα αυτογκόλ του Κόρμπου στο 15’. Το πρώτο ημίχρονο είχε και άλλες σημαντικές φάσεις για τον Ηρακλή άλλα η ατυχία κράτησε το σκορ στο 1-0. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Ηρακλή να είναι καλύτερος και να καταφέρνει στο 74’ με τον Ρομάνο από απευθείας εκτέλεση φάουλ να διπλασιάσει τα τέρματα του και να «κλειδώνει» ένα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιάμπαρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Ρομάνο (90′ Καρασαλίδης), Κάσσος, Τσιλιανίδης, Περόνε (77′ Λουκίνας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Παντίδος, Σιώπης (7′ λ. τρ. Κόρμπος), Καθάριος (57′ Γιάννου), Μασούρας (76′ Μπούζας), Ρισβάνης, Μητρόπουλος, Μπακασέτας, Πάνος, Φούντας, Τασουλής.