Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague Ελλάδα, ο ΗΡΑΚΛΗΣ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Πλατανιά στο Καυτανζόγλειο, παραχωρώντας ισοπαλία με σκορ 1-1.

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη, γνωρίζοντας πως δεν έχουν πολλά περιθώρια για απώλειες εντός έδρας, φάνηκε να επηρεάζονται στο α’ ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο Πλατανιάς να εκμεταλλευτεί κάποια κενά και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Περνίς με τους Μενδρινό (5′), Μανούσο (14′), και Γιακουμάκη (34′).

Μάλιστα, η ομάδα των Χανίων κατόρθωσε να προηγηθεί στο 29′ όταν έπειτα από λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Αποστολόπουλος βρήκε τον Γιακουμάκη, ο οποίος με όμορφο γύρισμα ξαναβρήκε στο σημείο του πέναλτι τον Αποστολόπουλο και εκείνος με μονοκόματο βολέ άνοιξε το σκορ.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ φάνηκε απειλητικός μόνο στο 22′, όταν ο Λεοζίνιο βρήκε τον Μοντέιρο μέσα στην περιοχή, με τον Πορτογάλο να σουτάρει δυνατά από πλεονεκτική θέση και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας μπήκε δυνατά και στο 54′ λίγο έλειψε να γίνει το 1-1, όταν έπειτα από φάουλ του Λεοζίνιο, ο Ζιαμπάρης έπιασε καρφωτή κεφαλιά και ο Σωτηρίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 68′ ήρθε η ισοφάριση, με τον Σαραμαντά να επιχειρεί ωραία προσπάθεια απ’ τα αριστερά και να βγάζει “φαρμακερή” σέντρα στην περιοχή, με τον Κυριακίδη να παίρνει την κεφαλιά και να νικάει τον Σωτηρίου για το 1-1!

Το υπόλοιπο του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πετύχουν το γκολ της νίκης, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, αν και υπήρξαν οι προϋποθέσεις εκατέρωθεν.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Περνίς, Κυριακίδης, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Μοντέιρο (57′ Λάμπρου), Κούρος, Λουκίνας, Λεοζίνιο (89′ Κυνηγόπουλος), Πασάς (46′ Ρούσσος).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Στάθης, Βάντερσον, Μπανανά, Καρυπίδης, Στανισάβλιεβιτς, Αποστολόπουλος (71′ Ντεβέσα), Μουνάφο, Γιακουμάκης, Μενδρινός (83′ Ντίνας), Μανούσος (90′ Κάργας).