Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SuperleagueΕλλάδα, ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος με τη Βέροια στο Καυτανζόγλειο Στάδιο με σκορ 1-1.

Ο αγώνας διεξήχθη υπό δυσμενείς καιρικές συνθήκες, καθώς σε όλη του τη διάρκεια έβρεχε καταρρακτωδώς, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες και των 2 ομάδων.

Το τελικό αποτέλεσμα θεωρείται δίκαιο, με τη Βέροια να είναι η απόλυτη κυρίαρχος στο α’ ημίχρονο και τον Ηρακλή να έχει την κατοχή και τις κλασσικές ευκαιρίες στο β’ μέρος.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε μόλις στο 9’ ο Ανάκογλου, ο οποίος τελείωσε με κοντινό πλασέ ένα πολύ όμορφο συνδυασμό των συμπαικτών του και πάσα του Γιουσούφ.

Ο Ηρακλής, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, αφού οι Βεροιώτες ήλεγχαν το ρυθμό, έφτασε στην ισοφάριση με τον Βέλλιο στο 28′, ο οποίος με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Σαραμαντά, νίκησε στον αέρα τον Καντιμοίρη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του α’ ημιχρόνου ο Χουάντερσον, ο οποίος λειτούργησε ως «φύλακας-άγγελος» στο 38’ σε σουτ του Γιουσούφ, καθώς και στο 45’ όταν με διπλή επέμβαση εξουδετέρωσε τις προσπάθειες των Μαγιέφσκι και Ανάκογλου.

Στην επανάληψη, ο Ηρακλής ήταν καλύτερος και θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη, καθώς στο 88’ η κεφαλιά του Ρομάνο έπειτα από σέντρα του Μπουκουβάλα, κατέληξε στο δοκάρι.

Νωρίτερα, οι «κυανόλευκοι» απείλησαν στο 69’ και το 74’ με «φαρμακερά» σουτ του Ιντζόγλου (το πρώτο άουτ, και το δεύτερο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καντιμοίρης), στο 80’ όταν 4 παίκτες μόνοι στην περιοχή δεν συνεννοήθηκαν σωστά, και το 92’ με γυριστή κεφαλιά του Περόνε που μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Βέροιας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 2 καλές στιγμές με μακρινό σουτ του Άρτσε στο 65’ που έφυγε άουτ, και σουτ του Ναζλίδη στο 83’ που δε βρήκε στόχο.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Τσότρας, Στάμου (87’ Περόνε), Ιντζόγλου, Κυριακίδης, Βέλλιος, Λεοζίνιο (78’ Ρομάνο), Μοντέιρο (46’ Λουκίνας).

ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης, Μαλόν, Γιαννούλης, Ραούλ Μπράβο, Μαραγκός, Σιόντης, Άρτσε, Γιουσούφ (80’ Αμπντούν), Καϊκούτ (72’ Ναζλίδης), Ανάκογλου (91’ Πούγγουρας), Μαγιέφσκι.