Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SuperleagueΕλλάδα, ο Ηρακλής, αν και στάθηκε σαν ίσος προς ίσον απέναντι στον Ολυμπιακό, στο γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», γνώρισε την ήττα με 2-0.

Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου κοίταξαν στα μάτια τους γηπεδούχους, έπαιξαν με πάθος και αποφασιστικότητα, είχαν τις ευκαιρίες για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, όμως ο Ολυμπιακός, που δεν ήταν καλύτερος από την ομάδα μας, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις λιγοστές, ομολογουμένως, ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, και με δύο τυχερά γκολ, πήρε τους 3 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 20’, όταν από φάουλ του Φορτούνη, ο Μπαρτολίνι έδιωξε άτσαλα, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Ντα Κόστα και κατέληξε στον αφύλακτο Μιλιβόγεβιτς, που με σουτ νίκησε τον Χουάντερσον, γράφοντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν απειλητικοί στο 2’ με τον Φορτούνη και το 34’ με τον Ιντέγε.

Από την άλλη, οι παίκτες του Ηρακλή έφτασαν μία ανάσα από το γκολ στο 14’ όταν από σέντρα του Βέλλιου, ο Ρομάνο μόνος του έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 30’ όμορφος συνδυασμός Κυριακίδη-Μπουκουβάλα και σέντρα του τελευταίου, ο Πασάς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ωστόσο, ο διαιτητής έκοψε τη φάση για φάουλ (μάλλον λανθασμένα).

Στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά από τους «ερυθρόλευκους», κυνήγησε την ισοφάριση, και θα μπορούσε να τα καταφέρει τόσο στη διπλή ευκαιρία του Βέλλιου στο 57’, όσο και στο 60’ με τον Μαζουάκου να προλαβαίνει τον Κυριακίδη λίγο πριν εκείνος σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από το γύρισμα του Πασά.

Δυστυχώς, ότι δεν κατάφερε ο Ηρακλής, το πέτυχε ο Ολυμπιακός στο 61’, όταν ο Μαζουάκου σέντραρε, ο Ιντέγε έπιασε την κεφαλιά, ο Χουάντερσον προσπάθησε να διώξει, όμως τελικά μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 2-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά, και παρά τις προσπάθειες των 2 ομάδων, δεν άλλαξε κάτι, και οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν τη νίκη, ενώ η ομάδα του Ηρακλή κέρδισε σίγουρα τις εντυπώσεις για την εμφάνισή της.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουάκου, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Πάρντο (64’ Ερνάνι), Ιντέγε (70’ Φινμπόγκασον), Φορτούνης, Ντουρμάζ (64’ Σεμπά).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Μακρής (87’ Τσότρας), Κυριακίδης (68’ Κάσσος), Βέλλιος, Ρομάνο (74’ Τσιλιανίδης), Πασάς.