Σε εξ αναβολής αγώνα που έριξε και την αυλαία του πρωταθλήματος Κ-20 της Superleague, ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα με σκορ 5-0 από τον Ολυμπιακό, στις εγκαταστάσεις του Ρέντη.

Μάλιστα, μετά τη λήξη του παιχνιδιού, έγινε και η απονομή του πρωταθλήματος στην ομάδα του Πειραιά.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Θάνου Χατζηαθανασίου, αν και έπαιξαν ανοιχτά και δεν κλείστηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, δεν μπόρεσαν να προβάλλουν ουσιαστική αντίσταση στον Ολυμπιακό (ο οποίος είχε και το ισχυρό κίνητρο για τη νίκη), επηρεασμένοι και από τις απουσίες 5 βασικών στελεχών της ομάδας μας (Τσότρας, Αβραμίδης, Καλφούντζος, Παναγιωτίδης, Βλαχόπουλος).

Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν στο α’ ημίχρονο με 2-0, με τέρματα που σημειώθηκαν στο 10′ και το 44′.

Στο β’ μέρος, οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν στα πρώτα 5 λεπτά να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη, καθώς στο 47′ και το 49′ πέτυχαν άλλα 2 γκολ.

Η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να μειώσει σε 4-1 στο 70′, όμως ο Αμαραντίδης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 82′ οι Πειραιώτες έκλεισαν το δείκτη του σκορ σε 5-0.

Η σύνθεση του Ηρακλή: Ηλιάδης, Κασαπίδης, Χουζούρης, Καρβούνης, Στράντζαλης, Ρότας, Αμαραντίδης, Μπικιάρης, Δούμτσιος, Συμεωνίδης, Μεζίνης.

Έπαιξαν και οι: Καραΐσκος, Παπαγεωργίου, Καρακούτης.