Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague Ελλάδα, ο ΗΡΑΚΛΗΣ ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Λεωφόρου.

Δυστυχώς, οι παίκτες του Γιάννη Αμανατίδη δεν έπιασαν την καλύτερη δυνατή απόδοση, περιορίστηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού σε παθητικό ρόλο, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας και τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Στο α’ ημίχρονο ο ΠΑΟ είχε αρκετές καλές στιγμές, όμως δεν κατόρθωσε να πετύχει κάποιο γκολ, καθώς ο Περνίς βρέθηκε σε καλή μέρα, αποσοβώντας επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία της ομάδας μας.

Οι καλύτερες στιγμές των “πρασίνων” καταγράφηκαν στο 9′ με σουτ του Βιγιαφάνιες, στο 12′ με τον Μπεργκ που μόνος του πλάσαρε ψηλά άουτ, στο 22′ με σέντρα του Γουακάσο και κεφαλιά του Λέτο μόλις άουτ, στο 23′ με σουτ του Γουακάσο απ’ το ύψος της περιοχής που έφυγε έξω, στο 26′ από κόρνερ του Βιγιαφάνιες το μονοκόματο σουτ του Ιβανόφ έφυγε άουτ, ενώ στο 36′ χάθηκε τεράστια ευκαιρία όταν από γύρισμα ακριβείας του Γουακάσο, ο Βιγιαφάνιες σούταρε δυνατά με τον Περνίς να αποκρούει εντυπωσιακά.

Η ομάδα μας είχε να αντιπαρατάξει ένα σουτ του Ρούσσου στο 24′ έπειτα από ωραίο συνδυασμό Λεοζίνιο-Μοντέιρο-Λάμπρου και στο 38′ ένα σουτ του Κυριακίδη όπου ο Μοντέιρο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, ο ΗΡΑΚΛΗΣ μπήκε αρκετά καλά και στο 56′ χάθηκε μία καλή ευκαιρία, όταν ο Λεοζίνιο πάσαρε στον Μοντέιρο που ήταν αφύλαχτος στην περιοχή, όμως οι αντίπαλοι πρόλαβαν και έκοψαν (στην αρχή της φάσης δεν δόθηκε καθαρό φάουλ λίγο έξω απ’ την περιοχή υπέρ του Λεοζίνιο).

Στο 58′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με έναν “περιπετειώδη” τρόπο, όταν έπειτα από αλλεπάλληλες κόντρες μεταξύ Μπεργκ-Μπαρτολίνι-Περνίς και Λέτο, ο Αργεντίνος βρήκε τελευταίος τη μπάλα στέλνοντάς την με βασανιστικό τρόπο στα δίχτυα (ίσως με το στήθος).

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε και το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού, όταν από κακή συνεννόηση στην άμυνα, έγινε το λάθος, ο Εμποκού “τσίμπησε” τη μπάλα και λίγο έξω απ’ την περιοχή σούταρε δυνατά, στέλνοντας πρώτα τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και έπειτα στο βάθος της εστίας του Περνίς.

Στο 79′ ο ΗΡΑΚΛΗΣ απώλεσε την ευκαιρία του ματς, όταν ο Πασάς με ωραία ενέργεια βρήκε τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος μόνος αμαρκάριστος και μόλις 1 μέτρο από την εστία του Στιλ, πλάσαρε άουτ!

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μέστο, Χουχούμης (55′ Εμποκού), Κουτρουμπής, Ιβανόφ, Ρέις, Λουντ (83′ Μίγγος), Γουακάσο, Μπεργκ, Βιγιαφάνιες, Λέτο (67′ Ιμπάρμπο).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Περνίς, Κυριακίδης, Σαραμαντάς, Βοσνακίδης, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Μοντέιρο, Ρούσσος, Λάμπρου (78′ Κυνηγόπουλος), Λεοζίνιο (67′ Αγγελόπουλος), Κούρος (46′ Πασάς).