Στο πλαίσιο της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, και για τον 1ο όμιλο, ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 1-1 στο γήπεδο των Ζωσιμάδων.

Ο αγώνας, ως προς την εξέλιξή του, ήταν «καρμπόν» με τον αντίστοιχο του πρωταθλήματος πριν από λίγες μέρες στην πρωτεύουσα της Ηπείρου, όταν ο ΠΑΣ προηγήθηκε δύο φορές, και ο Ηρακλής απαντούσε μετά από 3 λεπτά!
Το ίδιο έγινε και σήμερα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο 75’ και την ομάδα μας να ισοφαρίζει στο 77’.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά, και με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.
Ο ΠΑΣ απείλησε στο 5’ με ξαφνικό σουτ του Ηλιάδη που έδιωξε σε κόρνερ ο Χουάντερσον και στο 40’ με κεφαλιά του Φερφελή που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή.
Η ομάδα μας έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 44’ όταν από σέντρα του Κάσσου, ο Χαντί έστρωσε στον Ρομάνο, το σουτ του οποίου κόντραρε και έφτασε στον αφύλαχτο Μπουκουβάλα που έστειλε τη μπάλα άουτ.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό, με τον Ηρακλή να υπερέχει στο μεγαλύτερο διάστημα και να χάνει τις 2 πρώτες καλές ευκαιρίες στο 47’ και το 53’, με πρωταγωνιστές τους Χαντί και Λουκίνα.
Οι Γιαννιώτες απάντησαν στο 61’ με κεφαλιά του Σαπαλίδη, και στο 75’ κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ, όταν από φάουλ του Ίλιτς, ο Τσάβες με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-0.
Ωστόσο, η ομάδα μας έδειξε «χαρακτήρα» και απάντησε σχεδόν άμεσα, με «δράστη» τον Λουκίνα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Χαντί και την πρώτη κεφαλιά του Ζιαμπάρη, και με δεύτερη κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

Στο πλευρό της ομάδας μας, παρά το εργάσιμο της ημέρας, βρέθηκαν και αρκετοί εκδρομείς από τη Θεσσαλονίκη, μέλη της ΑΘ-10 και απλοί φίλοι του Ηρακλή.

Οι συνθέσεις:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Στρούνα, Καρανίκας, Μπέριος, Σκόνδρας, Τσουκαλάς (71’ Τζημόπουλος), Γαρουφαλιάς, Γιάκος, Φερφελής (60’ Τσάβες), Ηλιάδης (73’ Ίλιτς), Σαπαλίδης.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Καρλίτος (67’ Κυριακίδης), Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Ζαμπάζης, Κάσσος (86’ Πασάς), Λουκίνας, Ρομάνο (82’ Βέλλιος), Χαντί.