Για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague Ελλάδα, ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Πλατανιά, στο γήπεδο των Περιβολίων στα Χανιά.

Μπορεί οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου να μην έπιασαν την καλύτερη δυνατή απόδοση, ωστόσο, έδειξαν πάθος και ψυχή στο παιχνίδι, και ειδικά όταν η ομάδα έμεινε με παίκτη λιγότερο και δέχθηκε πίεση απ’ τον αντίπαλο.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν μόνο με σουτ εκτός περιοχής.
Η ομάδα μας ζήτησε πέναλτι, και μάλλον δικαιολογημένα, όταν στο 21’ ο Βέλλιος ελίχθηκε από αριστερά, επιχείρησε την παράλληλη σέντρα, και η μπάλα βρήκε χέρι αμυντικού, χωρίς όμως ο διαιτητής Λαμπρόπουλος να υποδείξει την παράβαση.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, και παρά τη δυνατή βροχή που έπεφτε, οι δύο ομάδες έπαιξαν για τη νίκη.
Στο 84’ ο Μπαρτολίνι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, και αφού τρία λεπτά νωρίτερα ο Πλατανιάς άγγιξε το γκολ, καθώς ο Κουλιμπαλί με γυριστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.
Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Ηρακλή, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κράτησαν το αποτέλεσμα και τον βαθμό. Μάλιστα, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, αν ο διαιτητής δεν σφύριζε τη λήξη, ίσως η ομάδα μας να έπαιρνε και τη νίκη, αφού έφευγαν στην αντεπίθεση 4 εναντίον 2, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των «κυανόλευκων».
Αξίζει να σημειωθεί, ότι στο γήπεδο των Περιβολίων, βρέθηκαν και 50 φίλοι του Ηρακλή, που υποστήριξαν δυναμικά την ομάδα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι συνθέσεις:
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Ντίνας, Στανισάβλιεβιτς (46’ Μενδρινός), Γιακουμάκης, Μιλούνοβιτς (65’ Ράμος), Πάγκαλος (77’ Ανγκούλο).
ΗΡΑΚΛΗΣ: Περνίς, Μπουκουβάλας, Καρλίτος (53’ Σαραμαντάς), Μπαρτολίνι, Στάμου, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης (65’ Μακρής), Κυριακίδης, Λάζαρ, Πασάς, Βέλλιος (74’ Λουκίνας).