Σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο των Πηγαδίων, ο Ηρακλής επικράτησε της Ξάνθης με σκορ 1-3, παίρνοντας μία “άτυπη ρεβάνς” για την ήττα του πριν μία εβδομάδα στο Καυτανζόγλειο με 2-4.

Στα θετικά για την ομάδα μας, εκτός της νίκης, ήταν η χρησιμοποίηση από τον προπονητή, Νίκο Παπαδόπουλο, αρκετών νεαρών ποδοσφαιριστών από την Κ-20, οι οποίοι άφησαν ελπίδες για το μέλλον.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20′ με προβολή του Σκούρτη, όμως ο Ηρακλής έφερε το ματς στα ίσα με τη λήξη του ημιχρόνου με αυτογκόλ του Φλίσκα, έπειτα από σέντρα του Σαραμαντά.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας σκόραρε άλλες 2 φορές, πρώτα στο 63′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεοζίνιο (χέρι του Μπαξεβανίδη) και στο 87′ με κοντινή προβολή του Κυριακίδη.

Οι συνθέσεις:

SKODA ΞΑΝΘΗ: Γκαραβέλης, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Γούτας, Χατζητερζόγλου, Βασιλακάκης, Καμαρά, Λουσέρο, Νιέτο, Τριάδης, Σκούρτης.

Έπαιξαν και οι: Ζώτος, Κρίστοφερ, Μπουνταγκίδης, Κώστας,Φασίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Ιντζόγλου, Κυριακίδης, Πασάς, Λεοζίνιο, Αμαραντίδης, Τσιλιανίδης, Τσότρας.

Έπαιξαν και οι: Περνίς, Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Δούμτσιος, Μπικιάρης, Βλαχόπουλος, Ρότας, Αβραμίδης, Ζιαμπάρης.